![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgXLB7L6xu01Ar8DNWYCHRWUBvxmSOOOJ_yPXkxnBUGf6N13V87oyO-4ese7EmWKPbGh6JqiL9RahpixqmnoDeSAcy9L6qDiW3eM0cqp1SGC7wEvTHSpYkXyM2idkzcfAYdD88h5yBZIxRP/s1600/Social_Number.jpg)
U svoj toj gužvi, realno je teško izgraditi sopstveni identitet, i nimalo lakše sačuvati privatnost. Objektivno, nikada ne znate kada će se u vašem životu pojaviti poslodavac koji zna da koristi računar i kome se neće dopasti nešto što se napisali ko zna kada, i na šta ste potpuno zaboravili kada ste se prijavili za posao.
Sada, međutim, postoji društvena mreža koja garantuje vašu privatnost, u apsolutnom smislu, što se potpuno razlikuje od Facebooka, koji insistira upravo na stvarnim identitetima ljudi. Premda su prednosti toga očite, očite su i mane: političkim disidentima, seksualnim manjinama koje se plaše da “izađu iz plakara” i svima onima čije ponašanje i ideje društvo ne odobrava ovo je jasnije nego većini.
“Social Number”, sajt koji je lansiran u decembru i već ima nekoliko hiljada registrovanih korisnika, mjesto je na kome pojedinci mogu da se prijave, izaberu svoj broj koji postaje njihov identitet i postuju sve i na svaku temu, koristeći samo njega kao “ime i prezime”.
Izvršni direktor koji kaže da su mu inicijali M. K. i odbija da da svoje puno ime zbog anonimnosti, kaže da je ona ključna za uspjeh nove mreže.
- Zabranjene diskusije su veoma popularne. Ljudi su u strahu da na Facebooku iznesu svoj politički stav na primjer, zbog osude šefa ili prijatelja, ali ovdje to mogu da rade nesmetano. Međutim, ima i mnogo nevinih tema, poput kuhanja i predstojećeg Dana zaljubljenih – kaže on.
On tvrdi da neće dopustiti nelegalne aktivnosti pod plaštom anonimnosti, poput pedofilije.
Jedini izvor vašeg identiteta (koji oni obećavaju da neće nikome predati) je vaša e-mail adresa koja neće biti nigdje na sajtu prikazana, ali ako vas i to brine, otvorite neku novu samo za ovu svrhu.
Post a Comment